Blog

Dlaczego warto zdecydować się na ćwiczenie z trenerem osobistym?

Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem personalnym

Trening personalny to idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby w krótkim czasie osiągnąć efekty ćwiczeń. Jest co prawda droższy od tego w grupie, ale też pozwala szybciej zrealizować zamierzony cel.

Na czym polega trening personalny?

Trening personalny to nic innego jak trening, podczas którego trener pracuje z tylko jedną osobą dostosowując kolejne ćwiczenia do jej kondycji, wieku, budowy ciała i efektów, jakie chciałaby ona osiągnąć. Coraz więcej ludzi decyduje się na właśnie taką formę zrzucania zbędnych kilogramów, albo wzmacniania konkretnych partii mięśni. Trzeba bowiem pamiętać, że treningi w grupie są uśrednione, a więc zaplanowane w taki sposób, aby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać. Oczywiście ćwiczący różnią się od siebie budową ciała, kondycją czy też obranymi celami. Warto też pamiętać, że organizm każdego z nas nieco inaczej zareaguje na aktywność fizyczną. Trening personalny rozwiązuje ten problem. Trener przygotowuje plan działania dopasowany do jednej osoby, a w razie potrzeb może go nieco zmodyfikować, co oczywiście przekłada się na lepsze efekty w krótszym czasie.

W domu lub w siłowni

Wiele osób zastanawia się, czy może trenować pod okiem specjalisty w domu. Prowadzący ćwiczenia często dostosowują się do potrzeb i oczekiwań swoich podopiecznych, dlatego w wielu przypadkach to rozwiązanie jest możliwe. Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre treningi mogą być wykonywane tylko na profesjonalnym sprzęcie, jaki udostępniają wyłącznie siłownie. Z drugiej strony seria ćwiczeń na macie równie dobrze może odbyć się w mieszkaniu osoby trenującej. Trening w niektórych przypadkach ma też miejsce na świeżym powietrzu – wszystko zależy więc od indywidualnych ustaleń z trenerem.

Dla kogo?

Trening personalny daje szybkie efekty, dlatego polecany jest osobom chcącym w jak najkrótszym czasie osiągnąć zamierzony cel. Jest to również dobre rozwiązanie dla początkujących, ponieważ trener pokazuje im jak prawidłowo wykonywać każde z ćwiczeń. W przypadku miłośników aktywności fizycznej, którzy pomimo regularnych treningów nie osiągają efektów, pomoc profesjonalisty i świeże spojrzenie mogą znacznie poprawić tę sytuację. Należy tu wspomnieć również o osobach mających za sobą różnego rodzaju schorzenia i urazy – odpowiednio dobrany trening pozwoli im skutecznie wzmacniać określone partie (np. kręgosłup) oraz skorygować wady postawy. Seniorom trener personalny zaleci ćwiczenia dostosowane do ich wieku, zaś w przypadku długiej przerwy od ćwiczeń pomoc trenera może uchronić przed kontuzjami. Oczywiście nie mniej istotna jest kwestia motywacji. Wielu ludzi kupuje karnet na siłownię z mocnym postanowieniem regularnego ćwiczenia, jednak nierzadko ich początkowy zapał szybko traci na sile i w efekcie trudno im zmotywować się do wysiłku. Dobry trener personalny potrafi odpowiednio zachęcić do wytrwałości, stąd też jego obecność jest ważna z różnych powodów i właściwie każdy skorzysta na takiej profesjonalnej pomocy.

Jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Skorzystanie z pomocy specjalisty to świetny pomysł, aby zyskać skuteczną motywację i w krótkim czasie osiągnąć wymarzony cel. Aby jednak tak się stało, trzeba znaleźć dobrego trenera. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim profesjonalista powinien zapytać o efekty, jakie chcemy uzyskać dzięki treningom, a następnie zweryfikować stan naszej kondycji. Koniczne jest też wyjaśnienie wszystkich ważnych dla nas kwestii, a więc planu treningowego, prawidłowego wykonywania poszczególnych ćwiczeń oraz realnego czasu pozwalającego osiągnąć cel. Dobry trener osobisty tłumaczy dlaczego ułożony przez niego program wygląda tak, a nie inaczej, a w razie potrzebny dostosowuje go do naszej kondycji. Chociaż nie wszyscy trenerzy są dietetykami, zdecydowana większość z nich potrafi doradzić w jaki sposób należy się zdrowo odżywiać. Rezygnacja z pewnych produktów i wyeliminowanie niewłaściwych przyzwyczajeń, jak np. nie jadanie śniadań, z pewnością przyczyni się do osiągnięcia sukcesu.

Czy każdy może skorzystać z pomocy trenera osobistego?

Trening personalny jest droższy od grupowego, dlatego wiele osób zastanawia się czy będzie ich na to stać. Tutaj jednak należy pod uwagę wziąć możliwe korzyści i rozważyć, które rozwiązanie jest najlepsze w naszym przypadku. Warto wspomnieć, że możliwe jest też połączenie tych dwóch form treningu, a więc umówienie się na ćwiczenia pod okiem specjalisty, który nauczy nas prawidłowej techniki i pomoże zaplanować dalsze działanie, a później trenowanie samemu. W takich przypadkach treningi personalne umawiane są raz na jakiś czas, aby trener mógł ocenić postępy i w razie potrzeby zmodyfikować ćwiczenia. Spotkania te są wtedy rodzajem konsultacji ze specjalistą. Podjęcie decyzji o takim trybie współpracy zależy oczywiście od naszych oczekiwań i potrzeb – nie w każdym przypadku się sprawdzą. Zastanawiając się nad możliwością skorzystania z pomocy profesjonalisty należy jednak pamiętać o korzyściach, jakie ona niesie.

 
Pin It