Blog

Produkty żywnościowe - jak wybrać te wartościowe?

Jakie składniki znajdziemy w produktach żywnościowych?

Wszystkie produkty spożywcze dostępne w sklepach mają na opakowaniu specjalną tabelkę, na której znaleźć można skład oraz ilość wartości odżywczych zawartych w danym artykule.

Wiele osób nie zwraca na nią uwagi, jednak ważne jest, aby podczas zakupów zapoznać się z informacjami w niej podanymi – w ten sposób łatwiej nam będzie ocenić, czy konkretny produkt jest wartościowy dla naszego organizmu i wybrać tylko te działające korzystnie. W jaki sposób odczytywać etykiety umieszczanie na artykułach żywnościowych?

Wartość odżywcza

Pod tym pojęciem kryje się poziom przydatności konkretnego produktu dla zaspokojenia potrzeb żywnościowych człowieka. Wartość odżywcza zapisana jest w tzw. etykiecie, która ma formę tabelki z informacjami o zawartości artykułu. Jest ona wyrażana w kilodżulach (kJ) bądź kilokaloriach (kcal) i odnosi się do składu i ilości:

  • wartości energetycznej produktu, czyli ilości energii, jaką nasz organizm jest zdolny przyswoić po spożyciu tego artykułu;
  • tłuszczu, a w tym również nasyconych kwasów tłuszczowych;
  • węglowodanów, a w tym cukru i błonnika;
  • białka;
  • sodu.

Jakie składniki znajdziemy w produktach żywnościowych?

  • Węglowodany. Ich zadaniem jest dostarczenie organizmowi potrzebnej do funkcjonowania energii oraz regulowanie procesów metabolicznych. Ich wartość na etykiecie produktów żywnościowych podawana jest razem z zawartością cukrów, jednak wyodrębnia się je jako oddzielne substancje. Korzystne dla naszego organizmu węglowodany można znaleźć w świeżych owocach i warzywach, a także kaszach, ryżu oraz pieczywie pełnoziarnistym i razowym. Negatywnie oddziaływają węglowodany zawarte w słodyczach, ponieważ powodują one tworzenie się i przyrost tkanki tłuszczowej.
  • Tłuszcze. Pełnią funkcję nośników energii i witamin, wspomagają działanie hormonów, a ponadto mają wpływ na pracę serca, a także krzepliwość i ciśnienie krwi. Można je znaleźć w mięsie, rybach i takich produktach pochodzenia roślinnego, jak oleje roślinne czy oliwa z oliwek. Kórych tłuszczy powinniśmy unikać? Przede wszystkim tłuszczy trans, czyli utwardzonych tłuszczy roślinnych zawartych w margarynie, słodyczach oraz produktach wysoko przetworzonych. Tłuszcze trans nie są dobre dla naszego organizmu, ponieważ negatywnie wpływają na poziom cholesterolu LDL, a ponadto ich spożywanie zwiększa ryzyko zachorowania na takie schorzenia, jak miażdżyca, otyłość, cukrzyca oraz nowotwory.
  • Białko. To podstawowy budulec komórek ludzkiego ciała, który ponadto wspiera metabolizm, pozytywnie wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu i ma właściwości regenerujące. Można znaleźć go w mięsie, jajkach i produktach mlecznych.
  • Sól. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i stanowi podstawowy składnik sodu. Nadmiar soli może jednak szkodzić – prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, przyczynia się do wzrostu ciśnienia, a ponadto wypłukuje wapń z organizmu i obciąża nerki. Odpowiednia ilość soli wpływa na prawidłowe ciśnienie tętnicze, zapobiega odwodnieniu oraz ogranicza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
  • Błonnik. Razem z cukrami wchodzi w skład węglowodanów, a jego zadaniem jest regulowanie poziomu glukozy we krwi, ograniczenie wchłaniania cukrów oraz usuwanie z przewodu pokarmowego zbędnych produktów przemiany materii. Błonnik jest więc substancją sprzyjającą zachowaniu zgrabnej sylwetki. Znajdziemy go w otrębach, warzywach i owocach oraz kaszach i pieczywie pełnoziarnistym.

Każdy z wymienionych wyżej składników odżywczych jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, stąd też konieczne jest ich dostarczanie w odpowiednich ilościach. Wyłączenie z diety któregoś z nich albo znaczące zminimalizowanie jego ilości negatywnie wpłynie na organizm, podobnie jak spożywanie ich w nadmiarze. Substancjami, jakich należy bezwzględnie unikać, są sztuczne barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze i zagęszczacze, które działają rakotwórczo, negatywnie wpływają na pracę jelit i wypłukują witaminę B12. Do tej grupy należą głównie E-dodatki, jak E210, E219, E221, E227 czy E951, które znajdziemy przede wszystkim w napojach gazowanych.

Dlaczego warto zwracać uwagę na skład produktów żywnościowych?

Wybierając odpowiednie produkty żywnościowe możemy pozytywnie wpłynąć na stan naszego organizmu i zapewnić sobie zdrowie. Wartościowe artykuły spożywcze pokrywają indywidualne zapotrzebowanie na konkretne składniki, a ponieważ każdy organizm jest inny, należy pod uwagę wziąć wiek, płeć, prowadzony tryb życia czy ryzyko zachorowań na konkretne choroby. Czasem więc warto udać się do dietetyka, który doradzi jakie produkty będą dla nas korzystne, a których lepiej unikać.

Pin It