Rehabilitacja i masaże

Rehabilitacja i masaże

Masaż klasyczny (Leczniczy)

Masażem klasycznym nazywamy zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy do narządów wewnętrznych włącznie.

Masaż klasyczny wywodzi się z Indii, a jego pierwsze opisy znajdują się w księgach Wedy z 1800 r.  p.n.e. Jego korzenie znajdujemy również w Chinach gdzie w VI w p.n.e. został opisany w księdze Nan Izin. W Grecji swój rozwój zawdzięcza Herodotowi i Hipokratesowi. W Starożytnym Rzymie Galenowi.

Wszystkie epoki zauważały korzyści płynące z masażu, dlatego znajdujemy dużo wzmianek o nim w księgach z tamtych czasów. Duży udział w rozwoju masażu odegrał polski lekarz Izydor Zabłudowski, który był kierownikiem pierwszej w Europie Katedry Masażu na poziomie uniwersyteckim, która powstaa w Berlinie. Wtedy właśnie po raz pierwszy oficjalnie uznano masaż w medycynie.

Masaż relaksacyjny

Jest to specyficzne połączenie masażu klasycznego i energetycznego. Jego celem jest pełna relaksacja i wyciszenie osoby masowanej.

Masażem powinno być objęte całe ciało albo co najmniej jego tylna strona. Stosuje się przede wszystkim techniki rozluźniające. Czynnikiem sprzyjającym relaksacji będzie wyciszająca muzyka.

Masaż relaksacyjny energetyczny - jest to specyficzne połączenie masażu energetycznego i relaksacyjnego. Wpływa on na zrównoważenie energii przepływającej przez ośrodki i kanały energetyczne, przez co powoduje odprężenie oraz uspokojenie osoby masowanej. Najczęściej zabieg wykonywany jest przy muzyce relaksacyjnej.

Masaż sportowy

Jest jednym z ważniejszych elementów odnowy biologicznej, która stanowi integralną część treningu sportowego.

Masaż sportowy w zależności od czasu stosowania spełnia różne funkcje.

  • Przed wysiłkiem jest uzupełnieniem rozgrzewki, przygotowując w ten sposób aparat mięśniowo – więzadłowy do wzmożonego wysiłku fizycznego.
  • Po wysiłku jest wykonywany w celu przyspieszenia procesów restytucyjnych. Masaż usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, przyspiesza krążenie limfy, a co za tym idzie zwiększa dopływ substancji odżywczych do mięśni, szybciej usuwa zbędne produkty przemiany materii i wspomaga procesy regeneracyjne.

Masaż aromaterapeutyczny

Masaż aromaterapeutyczny jest połączeniem masażu z przyjemną i skuteczna metodą usuwania dolegliwości przy użyciu naturalnych roślinnych olejków eterycznych, czyli z aromaterapią.

Jest to masaż całego ciała i/lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejkach roślinnych. Odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Celem masażu aromaterapeutycznego jest wprowadzenie do organizmu przez skórę leczniczych substancji zawartych w olejkach oraz poprawa krążenia krwi.

Masaż izometryczny

Jest to rękoczyn, w którym wykorzystuje techniki masażu klasycznego, ale różni się od niego tym, że wykonywany jest na napiętych mięśniach.

Masaż izometryczny składa się z trzech faz.

  • W pierwszej fazie należy rozgrzać skórę i mięsnie, a także pobudzić znajdujące się w nich receptory czuciowe. Efekt ten osiąga się wykonując masaż klasyczny.
  • Faza druga, najkrótsza, trwa do kilkunastu sekund i stanowi główny etap masażu. Terapeuta wykonuję intensywny masaż na mięśniu znajdującym się w skurczu izometrycznym.
  • Faza trzecia ma na celu zrelaksowanie i rozluźnienie mięśni.

Zabieg ten jest wykorzystywany do odbudowy siły i masy mięśniowej bez obciążania organizmu ćwiczeniami fizycznymi.

Masaż odchudzający (antycelulitowy)

Zadaniem tego rodzaju masażu jest rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, usunięcie toksyn z organizmu, a także polepszenie ukrwienia skóry i mięśni. W rezultacie przyspiesza się przemiana materii w całym organizmie.

Refleksoterapia stóp

To forma zdecydowanego, a zarazem delikatnego masażu działającego na obszary refleksyjne obu stóp. Sama refleksoterapia ma na celu obniżenie poziomu napięcia w ciele fizycznym, uspokojenie umysłu i złagodzenie emocji, a także odbudowanie świadomej więzi z duszą.

Masowane na stopie miejsca odzwierciedlają w pomniejszonej skali wszystkie okolice i narządy ciała, a w szczególności zaś gruczoły.

Refleksologia jest techniką relaksacyjną rozpraszającą napięcia, odciążającą organizm i w konsekwencji usuwającą zmiany chorobowe. Pobudzając tysiące zakończeń nerwowych, i w efekcie, polepsza się praca układu nerwowego.

Ponad to masaż ten przyspiesza krążenie krwi, a więc poprawia odżywienie i regenerację komórek. Refleksoterapia jest metodą nieinwazyjną, a ze względu na swoją uniwersalność może być stosowna w każdych warunkach, bez względu na porę.

Masaż twarzy

Zaliczany jest do masażu kosmetycznego. Jest on stosowany w celach profilaktyczno – pielęgnacyjnych. Najczęściej można spotkać ten rodzaj masażu w gabinetach kosmetycznych, gdyż bardzo często wykonuję się go jako element zabiegu kosmetycznego.

Techniki masażu powinny być dostosowane do potrzeb każdej pacjentki. Bardzo ważny jest rodzaj skóry i jej kondycja.

Masaż działa pobudzająco na układ krążenia, co przyczynia się do lepszego odżywienia i dotlenienia skóry i mięśni, a co za tym idzie do poprawinia jakości skóry. Staje się ona bardziej elastyczna. Masaż pełni również rolę delikatnego peelingu ponieważ złuszcza warstwę rogową naskórka.

Zabieg ten powinno się zaczynać od masażu dekoltu, później szyi, a na końcu twarzy.

Rehabilitacja

Rehabilitacja to kompleksowe postępowanie, które ma na cel przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy i zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społecznym, czyli poprawę jakości życia.

  • rehabilitacja schorzeń kręgosłupa,
  • rehabilitacja po urazowa
  • rehabilitacja po udarach i wylewach